Küçük Fragman Plak ve Vidalar

Küçük fragman plak ve vidalar, klavikula, humerus, ulna, fibula vb. gibi orta büyüklükte kemik kırıklarının sabitlenmesi için kullanılan ortopedik implantlardır.
Büyük fragman plaklara ve vidalara benzer şekilde, küçük fragman plaklar paslanmaz çelik veya titanyum gibi malzemelerden yapılır. Bununla birlikte, daha küçük kemik boyutuna uyması için genellikle büyük fragman plaklardan daha ince ve daha dardırlar. Bu plaklar ayrıca vidaları yerleştirmek için uzunlukları boyunca çok sayıda deliğe sahiptir.
Küçük fragman plaklarla kullanılan vidalar da daha küçük boyutludur ve daha büyük plaklarla kullanılanlara göre daha düşük profillidir. Plağın daha küçük deliklerine ve daha küçük kemik parçalarına sığacak şekilde tasarlanmıştır. Vidalar, kemik iyileşmesini desteklemek için stabilizasyon ve sıkıştırma sağlar.
Küçük fragman plaklar ve vidalar, kırık kemik parçalarını hizalamaya ve hareketsiz hale getirmeye yardımcı olmak için stabilite ve sabitleme (fiksasyon) sunar. İyileşme süresi boyunca uygun hizalamayı koruyarak ve kırık kemik segmentlerini destekleyerek iyileşme sürecine yardımcı olurlar. Bu implantlar, herhangi bir soruna veya komplikasyona neden olmadıkça tipik olarak yerinde bırakılır.
Spesifik cerrahi tekniğin yanı sıra küçük fragman plak ve vidaların seçimi, kırığın yeri ve doğası ile cerrahın tercihi ve deneyimine bağlıdır. Tedaviyi yapan ortopedi uzmanı, kırık paternini değerlendirecek ve optimum kırık stabilizasyonu ve iyileşmesi için kullanılacak en uygun implantları belirleyecektir.