Ortopedik İmplant Nedir?

11/04/2023

Ortopedik İmplant Nedir?

Ortopedik implantlar, kemik kırıkları, osteotomileri, ortopedik eklem hastalıklarından kaynaklı bozulmuş eklemleri değiştirmek gibi kemik ameliyatlarında kullanılan tıbbi cihazlardır. Çok çeşitli ortopedik implantlar bulunmaktadır.

Ortopedik implantlar genel olarak iki gruba ayrılırlar; internal ortopedik implantlar ve eksternal ortopedik implantlar. İnternal ortopedik implantlar, kemik plakları, kemik vidaları, kemik çivileri, kemik kabloları, kemik teller, intramedüller kemik çivileri vb.

Çok çeşitli internal ortopedik implantlar bulunmakla birlikte, tasarımları kemiklerin anatomik yapılarına, büyüklüklerine, kırık ve osteotomilerin konfigürasyonlarına uygun olarak yapılmaktadır. Artroplasti ortopedik implantları, eklem yüzeylerini değiştirme amacı ile eklem osteoartritlerinin tedavisinde ( koksartroz, gonartroz, vb.) kullanılan internal ortopedik implantlardır. Diz artroplasti ve kalça artroplasti ürünleri genel olarak en fazla kullanılan artroplasti ürünleridir. Diğer artroplasti (eklem değiştirme) ürünleri, parmak eklem protezi, dirsek eklem protezi, ayak bileği eklem protezi, el bileği eklem protezi ürünleri ve radial başı eklem ptotezleridir.

Artroskopi ve spinal implantlar internal ortopedik implantların bir başka grubudur. Artroskopik implantlar ( interferans vidaları, zımbalar, sütür ankorları, endo düğmeler spor yaralanmalarından kaynaklanan eklem ve bağ hastalıklarının tedavisinde kullanılırlar. Spinal implantlar ise spinal kırıklarının, spinal deformasyonların (skolyoz, mall de pott, konjenital deformiteler vb.), spondiloartroz, spinal tümörler vb. tedavisinde kullanılır.

Çok çeşitli spinal implantlar bulunmaktadır. Bunlar; spinal vidalar (monoaksiyel-sabit, poliaksiyel ( multiaksiyel ), pediatrik, spondilolistezis vidaları vb.), spinal plaklar (lomber, torasik, servikal anterior plaklar vb.), spinal kafesler, spinal disk protezleri (intervertebral disk değiştirme) vb. External fiksatör ortopedik implantlar dışarıdan kullanılan ortopedik implantlardır, Kemikleri sabitlemek için dışarıdan kablo, pin veya vidalara ( schanz ) tutturularak kullanılırlar. Ortopedik rahatsızlıklar, kemik kırıkları, kemik kusurları ve kemik uzatma tedavilerinde kullanılmak için tasarlanmış çeşitli versiyonları bulunmaktadır. Eksternal fiksatörler genellikle, unilateral(uniplanar), multiaksiyel (multiplanar), sirküler, hibrit olarak sınıflandırılırlar.

Blog

Cevap Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir