Platin Nedir? Platin Ne İşe Yarar?

11/04/2023

Platin Nedir? Platin Ne İşe Yarar?

Kırıklarda kullanılan platin kemik kırıklarının, eklem kireçlemelerinin (artrozlarının; koksartroz, gonartroz vb.) tedavisinde kullanılan vücut içerisine yerleştirilen implantlara halk arasında verilen isimdir. Genellikle vücuda uyumlu metal alaşımlar, plastik, seramik, vb. malzemeler kullanılarak üretilirler.

Halk arasında platin olarak adlandırılan ortopedik implantlar kemiklerin anatomilerine, kırıkların konfigürasyonlarına göre değişik şekil, ebat, ve ölçülerde üretilirler. Geçici platin ya da geçici ortopedik implantlar kırıklı hastalarda kırıkların pozisyonlarının düzeltilmesinden sonra kırık parçaların sabitlenmesi amacı ile kullanılırlar. 

Kalıcı ortopedik implantlar da denilen eklem platinleri (protez-artroplasti ürünleri) eklem kireçlemelerinin (artrozların) tedavisi amacıyla bozulmuş eklem kıkırdak ve kemik yapılarının belirli geometrilere göre kesilip, delinip şekillendirilmesi sonrasında kemik çimentosu olmadan yerleştirilmesi ve yapay eklem vazifesi görmesi amacıyla kullanılırlar.

Halk arasında bilinenin aksine platin denilen ortopedik implantlar periyodik cetvelde Pt simgesi ile gösterilen kimyasal bir element olan platin maddesinden üretilmemektedir. Ortopedik implant imalatında en çok kullanılan ham maddeler paslanmaz çelik, titanyum alaşımlar olup bunların yanında polietilen, PEEK, seramik vb. ham maddeler de çokça kullanılmaktadır.

Vücuttan Çıkan Platin Satılır Mı?

Halk arasında platin olarak adlandırılan ortopedik implantlar tek kullanımlıktır. Tekrardan kullanılmaması gerekmektedir. Kullanılmış ortopedik implantların hurda haricinde herhangi bir ekonomik değeri olmayıp bu tür kullanılmış implantların satılmaması ya da satılmaya çalışılmaması gerekmektedir.

Blog

Cevap Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir