TÜRKİYE’NİN İLK TIBBİ CİHAZ LİSESİ SEKTÖRÜN AÇIĞINI KAPATACAK

08/11/2017

TÜRKİYE’NİN İLK TIBBİ CİHAZ LİSESİ SEKTÖRÜN AÇIĞINI KAPATACAK

Medikal sanayi kümelenmesinde dünyada üçüncü sırada gelen Samsunda açılan Türkiyenin ilk Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü yetiştirilmesi hedefleniyor

Medikal sanayi kümelenmesinde Almanya Tuttlingen ve Pakistan Sialkot’tan sonra üçüncü sırada gelen Samsun‘da açılan Türkiye’nin ilk Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü yetiştirilecek.

Dünyada medikal alet üretiminde üçüncü kümelenme merkezi durumunda bulunan Samsun’daki fabrikalarda üretilen medikal ve cerrahi ürünler, aralarında ABD, Almanya ve Çin’in de bulunduğu 70’e yakın ülkeye ihraç ediliyor.

Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman sorununu çözmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığınca kentte açılan Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yıl eğitim öğretime başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Çoşkun Esen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin sektörün ihtiyaç duyduğu eğitimli insan gücünü karşılamak amacıyla açıldığını söyledi.

Eğitim öğretime bu yıl başlayan lisenin 60 öğrencisi bulunduğunu belirten Esen, buradan mezun olacak öğrencilerin sektörde uzmanlaşarak üretime katkı sağlamasının hedeflendiğine aktardı.

Dünyada birkaç ülkede kümelenmiş medikal sanayi sektörünün Samsun’da daha da gelişmesi için altyapı ve yetişmiş eleman desteği vermenin önemine işaret eden Esen, açılan okulun müfredatının sektör temsilcileri ve uzmanlardan oluşan komisyonlar tarafından belirlendiğini anlattı.

Öğrencilerin okulda teorik ve uygulamalı eğitim alacağına dikkati çeken Esen, “Öğrencimiz tıbbi cihaz teknolojileri ya da cerrahi aletler üreten sanayinin içinde yetişecek. Mezun olduktan sonra da işi hazır olacak. Eğer kendini geliştirmek, mühendislik düzeyinde eğitim almak istiyorsa üniversitelerde bunun karşılığı zaten var.” dedi.

“Klasik eğitim sistemleri, eleman yetiştirmek açısından yeterli değil”

Samsun Medikal Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) Başkanı Ahmet Aydemir de Samsun’da dünyanın en büyük tıbbi cihaz üretim üssünü kurmayı amaçladıklarını söyledi.

Bu hedefin sadece yatırımlarla olamayacağını, yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Aydemir, bu kapsamda bu yıl açılan Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini önemsediklerini belirtti.

Aydemir, “Medikal alanda örneği bulunmayan okul, Türkiye’nin tıbbi cihaz ve medikal alandaki geleceğine yön verecek. Müfredatını da Milli Eğitim ile bizler yazdık. Artık klasik eğitim sistemleri, eleman yetiştirmek açısından yeterli değil.” diye konuştu.

KAYNAK

https://www.aa.com.tr/tr/saglik/turkiyenin-ilk-tibbi-cihaz-lisesi-sektorun-acigini-kapatacak/930059

Basında Biz

Cevap Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir