Kanüllü Vidalar

Kanüllü vidalar kemik kırıklarının cerrahi tedavisinde, özellikle kompresyon ve stabilitenin gerektiği durumlarda kullanılan ortopedik implantlardır. İçi boş bir merkezi çekirdeğe veya kanala sahip oldukları için “kanüllü” olarak adlandırılırlar.

Kanüllü vidalar tipik olarak paslanmaz çelik veya titanyumdan yapılır. Kırık parçalarını bir arada tutmak için yerleştirilmelerine izin veren dişli bir tasarıma sahiptirler. Vidanın içi boş çekirdeği, içinden bir kılavuz telin veya bir Kirschner telinin (K-teli) sokulmasına izin vererek, cerrahi prosedür sırasında hassas yerleştirmeye yardımcı olur.

Kanüllü vidaların ana avantajı, “kapalı redüksiyon ve dahili fiksasyon” adı verilen bir tekniği mümkün kılmasıdır. Bu teknik, kırık bölgesinin yakınında küçük insizyonlar yapmayı ve vidaların kılavuz telin üzerine yerleştirilmesi için kılavuz olarak kanüllü vidaların içi boş çekirdeğini kullanmayı içerir. Kılavuz tel, kırık kemik parçalarının doğru hizalanmasını ve sıkıştırılmasını sağlayarak vidanın doğru şekilde yerleştirilmesine yardımcı olur.

Kanüllü vidaların içi boş çekirdeği, gelecekte gerekirse aynı kılavuz tel yolundan potansiyel olarak çıkarılmasına da izin verir. Bu, kırık iyileştikten sonra donanımın çıkarılmasının gerekli olabileceği bazı durumlarda faydalı olabilir.
Kanüllü vidalar, femur, tibia ve humerus gibi uzun kemiklerdeki kırıkların tedavisi de dahil olmak üzere çeşitli ortopedik prosedürlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. İyileşme sürecine ve kemik gücünün restorasyonuna yardımcı olarak stabilite, sıkıştırma ve fiksasyon sağlarlar.

Kanüllü vidaların özel kullanımı, kırığın tipine, yerine ve hastanın durumuna özgü diğer faktörlere bağlı olacaktır. Kanüllü vida kullanma kararı ve cerrahi teknik, bireysel vakaya göre ortopedi cerrahı tarafından belirlenecektir.