Mini Fragman Plaklar ve Vidalar

Mini fragman (parça) plak ve vidalar el, el bilek, ayak, ayak bileği veya maksillofasiyal gibi vücudun çeşitli bölgelerindeki küçük kemik kırıklarının veya osteotomilerin (kemikte cerrahi kesikler) sabitlenmesi için kullanılan ortopedik implantlardır. Daha büyük implantların aşırı olacağı daha küçük kemikler veya hassas anatomik yapılar için özel olarak tasarlanmıştır.
Bu implantlar tipik olarak paslanmaz çelik veya titanyumdan yapılır ve farklı kırık modellerine ve kemik tiplerine uyum sağlamak için çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur. Mini fragman plakları ince ve düşük profillidir, daha az invaziv cerrahiye izin verir ve çevre dokularda tahriş veya rahatsızlık riskini azaltır.
Mini fragman plaklarla kullanılan vidalar tipik olarak kendinden kılavuzludur (self-tapping), yani kemiğe girerken kendi dişini oluşturabilen keskin bir uca sahiptirler. Bu, önceden delik delme ihtiyacını ortadan kaldırır ve cerrahi prosedürü basitleştirir. Vidalar, tedavi edilen kemiğin kalınlığına uyması için farklı uzunluklarda da mevcuttur.
Mini fragman plakları ve vidalar stabil fiksasyon sağlar ve kırık kemik segmentlerini veya osteotomileri desteklemeye yardımcı olarak düzgün hizalama ve iyileşme sağlar. Parmak kırıklarının tespiti veya füzyon işlemleri gibi el ameliyatlarında, ayrıca küçük kemik kırıklarının tedavisi veya şekil bozukluklarının düzeltilmesi için ayak ve ayak bileği ameliyatlarında yaygın olarak kullanılırlar.
Mini fragman plakların ve vidaların kullanılması, hassas alanlarda hassas ve hedefe yönelik fiksasyona izin vererek çevredeki yapılara zarar verme riskini azaltır ve daha hızlı iyileşme ve rehabilitasyonu kolaylaştırır. İmplant boyutunun ve konfigürasyonunun spesifik seçimi, hastanın bireysel durumuna, kırık modeline ve cerrahın kararına bağlıdır.